Digitális Iskolapszichológia

Digitális Iskolapszichológia

Utolsó kommentek:

midnightcoder2 2020.06.04. 15:36:52

@scsaba1: Amúgy azon persze el lehet filózni, hogy miért választják az emberek a gépet a közvetlen kommunikáció helyett. Erre valószínűleg az a magyarázat, hogy kényelmesebb, illetve ez így bárhol, bármikor összehozható, míg Pl. egy baráti társaságot elég nehéz élőben összehozni, és csak ritkán sikerül, míg ezt szinte bármikor: nem kell sem időben, sem térben egy helyen lenni hozzá. Másrészt, a lehetőségek is tágabbak: tudsz Pl. képeket, videókat megosztani.

Az ember eredetileg kis közösségekre lett tervezve. Egy kis pár száz fős falura, ahol mindenki ismert mindenkit, a bölcsőtől a koporsóig, és ahol naponta sokszor találkoztál a másikkal. Amúgy ugyanez az oka egy másik, szerintem sokkal toxikusabb jelenségnek: a társállatok tartásának. Itt is arról van szó, hogy a mai életformánk nagyon nem olyan, mint amire az evolúció az elmúlt pár millió évben kitalált minket. De ez van. Elég kevés városit lehetne visszazavarni a falujába a tyúkok és a malacok közé.

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

midnightcoder2 2020.06.04. 15:29:49

@scsaba1: Ez egyszerű piac. Az efféle függőséggel riogató cikkek leginkább az eszkimók és a fókák az eszkimók szempontjából kedvezőtlen arányát igyekeznek javítani. Amúgy az a TFT technológia ami a legtöbb okostelefonban van, már legalább 15-20 éve velünk van, a legtöbb monitorban ugyanez van. Ha a kék fényre lenne rákattanva a polgár, akkor a könyvelők napi 20 órában tolnák az excelt.

Ehelyett valójában nem a média a fontos, hanem az, amit csinálsz. Számítógépes játékkal játszani például nagyon jó. Egy rakás dolgot élhetsz meg, amit élőben csak kevesen, illetve olyan áron amit egy normális ember nem fizetne meg. Pl. hadvezérnek lenni, csatákat irányítani jó dolog, de élőben sok-sok ember életébe kerül, míg a számítógépen játszva ez a morális teher nem létezik. A másik dolog, ami miatt a net vonzó, hogy kiélheted a kommunikációs igényedet. Ezt anno a polgár a kocsmában, vagy a ház előtt a kispadon ülve tehette, és tette is meg. A kocsmába járásban sem csak a piálás okozta a függőséget, hanem ez is. Ha akkoriban nem kellett volna dolgozni a polgároknak, hanem elmehettek volna bölcsésznek, akkor meg lettek volna a kispadon ülés függőségről szóló tanulmányok, és a leszoktató programok is. Csak akkoriban erre nemigen értek rá a népek, illetve az ilyen irányú igényeket lefedte a helyi plébános.

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

midnightcoder2 2020.06.04. 15:15:00

@Váczi Alexa: Szerintem a fentiekkel leginkább az elektromos folyamatokat lehet nyomon követni, a kémiaiakat csak nagyon közvetve.

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

Váczi Alexa 2020.06.04. 09:44:12

@scsaba1: Nagyon köszönöm a kedves visszajelzést! Felháborodni, kritizálni mindig sokkal automatikusabb reakció és kevesebb erőfeszítés kell hozzá, mint önmagunkba nézni. Ilyen az emberi természet. :)

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

Váczi Alexa 2020.06.04. 09:36:59

@midnightcoder2: Szerencsére ma már nincs szükség arra, hogy fizikailag mintát vegyenek bárki agyából. Számtalan képalkotó eljárás (MRI, CT, EEG, PET scan) áll rendelkezésre, amivel a változások nyomon követhetők. Köszönöm, hogy megírtad a véleményed!

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

scsaba1 2020.06.04. 07:54:24

@midnightcoder2:

Gratulálok, a lényegét fogtad meg a cikknek. Szerintem fuss neki még egyszer, bár nem tudom: annyit ugye megértettél, hogy a post a gyerekekről szól?

@post: minden szava arany, nagyon jól összeszedett cikk, meglehetősen nagy töménységben, ami rengeteg embernek szúr majd idegre. Jönnek a két gúglizás után mindenhez is értő infósok, inkompetens, felháborodott szülők, emberkék "béemvés-logikával": biztos azért írtad, mert te nem érted/nincs neked. Én is köszönöm.

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

midnightcoder2 2020.06.03. 20:46:09

@Váczi Alexa: Ne viccelj. Neurokémiai folyamatok ? Tudsz olyan hivatkozást mutatni, ahol agymintát vettek a gyerekből mondjuk számítógépes játék közben, követlenül a neuronok szintjén, és így pontos információjuk van az ott zajló neurokémiai folyamatokról ? Ilyesmit Mengele bácsi játszott utoljára. Innentől kezdve viszont kb. annyira vagytok hitelesek, mint a Gyurcsók doktor.

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

Váczi Alexa 2020.06.03. 10:47:15

@Peter Kerekes: Köszönöm a kedves visszajelzést! :) Örülök, hogyha hasznosnak találtad!

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

Váczi Alexa 2020.06.03. 10:46:29

@Kozmonauta73: Nem a technológiailag lemaradó szülők szempontjából írtam, hanem szakmai kutatások és eredmények alapján. Sajnos a legtöbb ember nem érti, hogy az internet, az online játékok, vagy a pornó elterjedése nem hasonlítható a tévé és rádió elterjedéséhez. Olyan neurokémiai folyamatokat indítanak el, amik veszélyesek, addiktívak és egy gyerek ezeknek ki van szolgáltatva. Még a felnőttek viselkedését is meghatározza: a telefonja nélkül senki nem megy sehova, a közösségi médiában folyamatosan túllicitálják egymást, stb.
Én nem arra bátorítom a szülőket, hogy neveljék a gyerekeiket középkori körülmények között, hanem arra, hogy a jelenség veszélyeire tudatosan figyeljenek oda.
Nagyon tipikus válasz, hogy a "gyerek nem tud lépést tartani". Ez megint egy olyan tévhit, amivel a szülők nyugtatják magukat, amiért nem hajlandók energiát fordítani arra, hogy korlátozzák a gyereküket. A helyzet az, hogy ez a generáció sok-sok kihagyás után is pillanatok alatt hozza be a lemaradást. Ha egy mai gyerek 8 éves korában látna először okos telefont, semmilyen hátránya nem származna belőle.
Igaz, hogy a mai világ felgyorsult. De az emberi agy fejlődése, a biológia, a gyerekkor fejlődési szakaszai nem tudnak felgyorsulni, mint ahogy egy magzat sem tud teljesen kifejlődni 6 hónap alatt. Az egészséges személyiségfejlődéshez, a gyerekeknek szüksége van időtlenségre, elmélyülésre, valódi gyerekkorra. Ha ezt nem kapják meg, az eredmény kiüresedés, elmagányosodás, felszínesség, a pénz és a státuszszimbólumok hajszolása, céltalanság és depresszió. Nem hiszem, hogy van olyan szülő, aki ilyen jövőt szeretne a gyermekének.

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

midnightcoder2 2020.06.03. 08:29:02

Amúgy programozóként úgy napi 12 órát töltök a képernyõ elõtt, de nem a kék fény miatt, hanem mert ez a munkám és a hobbim is. Ha az függõség, ám legyen, de én élvezem ezt a függõséget. Az oxigénfüggés amúgy is rosszabb. Veszélyes sejtméreg, eddig még mindenki belehalt aki szívta. És a társadalom 100%-a függõ, még a pszichomókusok is! Ez mekkora piac!

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

Peter Kerekes 2020.06.03. 08:17:42

100%-ban egyetértek az okosan összefoglalt cikkel, mert, ha ezek többségét egy gondolkodó szülő tudja is, más egy szakember által összefoglalt, alátámasztott cikkben olvasni. Köszönöm!

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

Kozmonauta73 2020.06.03. 07:50:54

Ha úgy lenne ahogy írod, hogy teljes mértékben az agyunk huzalozása determinálja a cselekedeteinket, akkor nem lehetne pl. kilépni egy függőségből. Valószínűleg ez sokkal rejtélyesebb jelenség, a tudat éppúgy meghatározó lehet, hiszen a legfontosabb emberi képesség az önmagunkon változás, változtatás képessége.
Egyébként korszerű maradi felfogás, hogy a gyerekek online idejét korlátozni kell, de szerintem ez szokásos válasz a technológiailag lemaradó szülők részéről, akik nem értik az új világot, mint anno a rádió, vagy a tévé elterjedése előtt és ellen is megfogalmaztak kritikákat. Gyerekként rengeteget olvastam, mert kb. az az egy olyan szórakozás volt, ami kiragadott a valóságból és a fantáziánk által megjelenített így lepergő "filmet" gyakorlatilag olvastuk. Az olvasottság hiánya miatt a mai gyerekek fantáziátlanok. Viszont ha a mai kor gyereke ha nem tart lépést az online médiák fejlődésével, az éppen aktuálisan menő digitális közösségi felületekkel, és akkor játékról még nem is beszéltünk, akkor lemarad a többiekhez képest. Nem mellesleg az akkor olvasott könyvek többsége mai szemmel olvasva mondjuk ki, unalmasak, alig történik bennük valami, avitt ódivatú értékrendben és tempóban tökörésznek egy-egy probléma felett. A világ megváltozott, felgyorsult. A mai embereknek erre nincs idejük. A mai írók könyvei ezzel szemben inkább kereskedelmi cikkek, semmi újat nem mondanak, csak legfeljebb annak akinek nincsenek saját gondolatai ezért másokét olvassa. A könyvek felett eljárt az idő.
Igazából inkább a mértéktartás és a változatosság lehetne a kulcs mindenben, mint a tiltás, de ezt mondhatod egy szülőnek aki maga sem tud semmiben mérteket tartani, lételeme a fogyasztás.
Másrészt a cikknek pont ugyanaz a baja, mint minden ilyen cikknek, hogy a popularitásnak alá kell rendelni a tartalmat, hogy befogadható legyen, így szinte mindig valamilyen aktuális trendet követ.

Bejegyzés: Online függő lett a gyerekem?

axolotl77 2020.06.02. 12:44:36

@Örömhernyó: Még ha működik is az egykeresős modell akkor sem találom jónak ha valaki kivonja magát a klasszikus munka világából. Sajnos én is ismerek olyat aki megtehette hogy otthon maradt, de teljesen deformálta a személyiségét az otthonlét. Bár van kertész, meg bejárónő, meg vasalónő, de ő semmire sem ér rá, folyton szét van szakadva, állandóan megy az önsajnálat, közben meg a gyerekein majom módjára csimpaszkodik. Aztán ha a gyerekek kiröpülnek (már ha majd hagyja) akkor mi jön a nagy üresség közepette? Depresszió, öngyilkosság?

Bejegyzés: Miért ne posztolj képet a gyerekedről?

Lorrh 2020.06.02. 09:06:05

@Almandin: " ha valaki állásra jelentkezik, a HR-es lecsekkolja Facebookon" Ez megint urban legend.
ad.1. Nem kell publikus profilt létrehozni, privát profilon nem láthat semmit egy idegen csak a profilképedet. Oda meg rakhatsz egy rózsát is..
ad.2. álláskeresésre a linkedin-t kell használni.

Bejegyzés: Miért ne posztolj képet a gyerekedről?

Lorrh 2020.06.02. 09:01:04

@Almandin: attól hogy van facebookod, még nem kell a gyerekedet kiposztolni. Vagy nincs önuralmad, hogy meg tudd válogatni mit posztolj? Miért egyáltalán posztolni?
Számomra például tök elég hogy a pár (művész) barátom kiállítását és műveit nézegethetem. A politikai elvakultakat már rég letiltottam.
Szóval ez a "nincs facabookom, se tévém, azon is a mezzot nézem" csak - ez egy modoros szlogen lett, nem?

Bejegyzés: Miért ne posztolj képet a gyerekedről?

pigjongun 2020.06.02. 04:24:17

@Örömhernyó: Csak ugy kivancsisagbol kertezem: Te Del-Koreabol irsz? Mert en ott elek es a kommentjeidben olvasottak egybevagnak az itteni tapasztalataimmal.

Bejegyzés: Miért ne posztolj képet a gyerekedről?

Staab 2020.05.30. 21:34:56

Ahogy tapasztalom, 100 a közösségi oldalakon megosztott gyermekképből 99,99-et nők (anyukák, nagyik) osztottak meg. Biztosan van ennek valami evolúciós oka. Talán úgy érzik, mivel ők szülték őket, ezért a sajátjukként rendelkezhetnek velük.

Más kérdés: mi az isten az az "iskolacucilógus"? Eddig csak a politikai döntéshozókat akarták cucilóguség befolyásolni (hogy adjanak több ingyenpénzt a szegényeknek) - eztán már a gyerekeinket is manipulálni ["érzékenyíteni"] szeretnék?!:)))

Bejegyzés: Miért ne posztolj képet a gyerekedről?

Almandin 2020.05.30. 20:12:25

@Démétér: Tény, hogy nem vagyok Facebook-tag. Az is igaz, hogy nem mindenki utálja. Neked inkább jó tapasztalataid voltak ott, ez nem probléma, érezd jól magad a Facebookon.
Viszont jó pár hátránya akkor is látszik, ha valaki nem használta. Emiatt pl. én nem szeretnék oda regisztrálni. Úgy érzem, a használata többet megmutatna rólam vadidegeneknek, mint amennyit meg akarok osztani a külvilággal. Nem ítélek el senkit, aki használja, nem vagyunk egyformák, van, aki ezt élvezi.
A gond inkább az a mai világban, hogy a társadalom előbb-utóbb kikényszerítheti a használatát, mert ha túl sok hátrány éri a kimaradót, akkor az egy idő után kénytelen lehet felmenni oda, hogy pl. munkát találjon. Van, aki a társkeresésnél is hátrányba kerülhet, szélhámosnak nézhetik. Sokan már csak a Facebookon lecsekkolható emberekben mernek megbízni. Ennek sajnos az az oka, hogy rengeteg a csaló, a szélhámos, ha van valakinek Facebookja, akkor sokan azt hiszik, hogy az, akinek mondja magát (pedig álneves profilt is létre lehet hozni).

Bejegyzés: Miért ne posztolj képet a gyerekedről?

Démétér 2020.05.30. 19:16:33

Ne haragudjatok, önkritikát gyakorlok: a gyerekek fotóinak nyilvánosságra hozataláról eltereltük a szót, az én hathatós közreműködésemmel. Abbahagyom, mert ez a téma fontosabb annál, mint hogy más gumicsontot rágjunk alatta. Elnézést kérek.

Bejegyzés: Miért ne posztolj képet a gyerekedről?
süti beállítások módosítása