A bezártság érzete mind a felnőttekben mind a gyerekekben feszültséget kelthet. Főként azok a gyerekek viselhetik nehezen ezt a helyzetet, akiknek eleve nagy a mozgásigénye és nincs lehetőségük kimenni a kertbe.Összegyűjtöttem néhány ötletet, amivel csökkenthető a mozgáshiány miatt kialakult ingerültség és amit bátran lehet próbálgatni kis alapterületű lakásokban is.
- Elő a garázsba száműzött sporteszközökkel
Biztosan sokakkal előfordult, hogy egy nagy elhatározás hevében megvettek néhány dolgot edzéshez, mozgáshoz. Ezeknek most érdemes egy kis helyet csinálni és leporolni a szobabiciklit, jógamatracot, súlyzókat, ugrókötelet, lépcsőzőgépet, boxzsákot, stb. Építsük be a gyerekek napi rendjébe, hogy ki, mikor, mivel fog edzeni. Figyeljünk a biztonságukra és legalább az első néhány alkalommal legyünk jelen, hogy megtanítsuk a helyes használatot és megbizonyosodjunk róla, hogy nem okoznak balesetet.
- Youtube
A közösségi videómegosztó nagy segítség lehet, mert számtalan otthon végezhető tornaóra, gyermekjóga óra érhető el ingyenesen. Csupán be kell ütnünk a „gyermek” „torna” „jóga” szavakat és azonnal több napra elegendő videó áll rendelkezésünkre. Ha a gyerekeknek van kedvük, akár angolul is kereshetünk számukra otthoni edzséseket, így a nyelvi készségeik is fejlődhetnek közben.
- Vonjuk be a gyerekeket a házimunkába
Ez a módszer azon túl, hogy segít mozgásban maradni, önállóságra és felelősségvállalásra is tanít. A kisebbekre rábízhatjuk, hogy törölje le a port a kis autókról és a lenti polcokról, a nagyobbakra bízhatunk mosogatást, sepregetést, porszívózást, teregetést. Ha kiadjuk a feladatokat ellenállásba ütközhetünk, így érdemesebb inkább megkérni, vagy megkérdezni őket és elmondani nekik, hogy ezzel mekkora terhet vesznek le a vállunkról és milyen nagy segítséget jelentenek számunkra.
- Közös otthoni mozgás: Fegyencedzés
Fegyencedzés címmel írt könyvet Paul Wadw, aki börtönbe került, de edzeni szeretett volna. Nem állt rendelkezésére semmilyen sporteszköz, csak egy kicsi cella és a saját testsúlya. Erre alapozva hozta létre edzéstervét, amit akár együtt is kipróbálhattok a gyerekekkel. Így a mozgás közös programmá válik, erősíti a közöttetek lévő kapcsolatot és te is jobb formába kerülhetsz az iskolakezdésig. (A neten rengeteg információt, konkrét edzésterveket, videókat találsz róla.)
- Napi célok kitűzése
Készíthettek közösen egy heti táblázatot, amiben kitűzitek, hogy naponta milyen gyakorlatból, mennyit csináltok meg. Ez motiváló lehet a gyerekek számára, főleg ha többen vannak és tudnak versenyezni egymással, vagy megdönthetik a tegnapi teljesítményüket.
- Vegyük elő a kreativitásunkat
- Hajtogassunk papírrepülőt, vágjunk ki különböző méretű karikákat újságpapírból és ragasszuk fel az egyik ajtóra. Ki tud tíz dobásból a legtöbbet/ a legmesszebbről/ a legkisebb lyukon átrepteteni?
- Készítsünk akadálypályát krepp papírból
- Ragasszunk le ragasztószalagot a padlóra és adjuk ki, hogy csak azon közlekedhetnek egy lábon ugrálva/oldalazva/ tyúklépésben/rák-pók járásban
- Ragasszunk az egyik falra egy csomagolópapírt, hogy a lábukkal rajzolhassanak
- Készítsünk nekik lufi-dartsot
- Barkácsoljunk kiegészítőket kis labdákkal való játékokhoz
A fotók forrása: pinterest.com